postępowanie sądowe

Najczęstsze błędy techniczne w obsłudze e-sądu i instalacja certyfikatu EPU

obrazek pokazuje osobę, która błędnie używa pralki

Dużo osób które czytały już artykuł jak w 2 minuty założyć konto w e-sądzie czy jak złożyć pozew z faktury w e-sądzie, borykają się jednak z problemami technicznymi w obsłudze
e-sądu i certyfikatu EPU. Dlatego w tym poście wskazuję najczęstsze błędy techniczne w obsłudze e-sądu. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom jakie popełniacie w obsłudze e-sądu, szczególnie na samym początku przygody z EPU.

1. Zła przeglądarka do obsługi Elektronicznego Postępowania Upominawczego

Aby bez przeszkód obsługiwać e-sąd należy używać następujących przeglądarek:

 • Internet Explorer w wersji 7,8 lub Edge
 • Firefox w wersji 3.5 lub nowszej
 • Opera w wersji 10

Osobiście zdecydowanie polecam Firefoxa!

2. Brak aktualnej wersji Java

Java jest potrzebna do modułu podpisywania pism (m. in. pozwów) w e-sądzie. Aby ją pobrać lub zaktualizować wystarczy pobrać Java tutaj lub skorzystać z tego linku:

https://www.java.com/pl/download/

3. Brak lub zła instalacja certyfikatu EPU

Oczywiście można podpisywać pozwy i inne dokumenty elektronicznym podpisem kwalifikowanym, ale kto z niego tak naprawdę korzysta? Polecam ściągnąć certyfikat znajdujący się na naszym profilu w e-sądzie i już 🙂 Oto jak to zrobić prawidłowo:

Z mojego doświadczenie wynika, iż e-sąd słabo działa w Chrome. Można przeglądać sprawy itp. ale przy czynnościach takich jak podpisywanie pozwu wiesza się lub nie wyświetlają się komunikaty i okna. Osobiście polecam Firefoxa.

Instalacja certyfikatu krok po kroku:

Klikamy „Wniosek o wydanie certyfikatu”

certyfikat w EPU 1

Wyświetlą się nasze dane, adres email i okres ważności nowego certyfikatu. Trzeba kliknąć „Prześlij wniosek”

certyfikat w EPU 2

certyfikat w EPU 3

Wchodząc w „pobierz certyfikat” znajdziemy taką informację ze stanem ważności „Certyfikat jeszcze nie jest ważny”. Od złożenia, certyfikat będzie ważny za ok. 2 godziny.

certyfikat w EPU 5

Informacja o tym, iż otrzymaliśmy certyfikat wraz bardzo ważnym hasłem do certyfikatu otrzymamy na email w ciągu godziny. Trzeba sprawdzać także folder SPAM. Email wygląda tak:

błedy w EPU 1

Po odczekaniu 2 godzin pobieramy certyfikat i przechodzimy do jego instalacji.

błedy w EPU 2.jpg

Pobieramy plik z certyfikatem.

błedy w EPU 3

Przechodzimy dalej i wpisujemy hasło otrzymane emailem.

błedy w EPU 4

Można odznaczyć pozostałe pola dotyczące ochrony klucza prywatnego.

podpisanie pozwu w e-sądzie 1

Instalacja przebiegła pomyślnie 🙂 Jak więc przechodzimy do naszego pozwu? Jak wprowadzić pozew opisałem w artykule dot. pozwu z faktury w e-sądzie. Klikamy „podpisz”.

podpisanie pozwu w e-sądzie 2

Wyskoczy nam okienko Java, w którym trzeba wybrać „Run”.

podpisanie pozwu w e-sądzie 3

Następnie wybieramy w nowym oknie ważny certyfikat. Ważność mamy opisaną w tabeli i należy zwrócić uwagę także na godziny.

podpisanie pozwu w e-sądzie 4

Wybieramy i klikamy „Dalej”.

podpisanie pozwu w e-sądzie 5

I gotowe 🙂

Jeżeli będziesz miał jakieś problemy pisz do mnie lub zostaw komentarz pod tym postem.

 

24 thoughts on “Najczęstsze błędy techniczne w obsłudze e-sądu i instalacja certyfikatu EPU

 1. Wszystko z podpisywaniem jest OK do momentu pojawienia się okienka z wyborem certyfikatów. Możliwość wyboru pozostaje nieaktywna. Nie mogę wybrać właściwego certyfikatu i zakończyć podpisywania dokumentu. Mam zainstalowaną najnowszą Javę i Firefoxa, pobrany i zainstalowany nowy certyfikat i ….nic z tego! A w Edge w ogóle nie uruchamia się podpisywanie.

  1. No i sam sobie od razu odpowiem, może komuś się przyda. Zadziałało , ale Edge nie obsługuje wtyczek, więc trzeba uruchomić stronę e-sądu, wejść na trzy kropki w prawym górnym roku przeglądarki Edge i kliknąć uruchom w trybie Internet Explorer. Otworzy się IE i po zalogowaniu się powinno się udać podpisać pismo bez problemu.

   1. Dzięki!
    Miałem problem z zawieszaniem się appletu w Firefox. Podpisywanie działa (i się nie wiesza) tylko i wyłącznie w Edge w trybie IE.

    Masakra, ale zaskoczony nie jestem. Jakie państwo, taka i strona.

    Miejmy nadzieję, że za parę lat będzie lepiej.

    1. No to super, że się przydaje to rozwiązanie. A tak a propos „państwa” to ja bym to doprecyzował: jakie sądy taka i strona.I też podzielam Twoją nadzieję.

 2. Witam, mam problem polegający na braku możliwości podpisania pisma procesowego, które chcę złożyć. Do tej pory wszystko bylo o.k. Złożyłem pozew i go podpisałem po uzyskaniu certyfikatu. Teraz możliwość podpisania nie działa. Aktualizowałem Jave, nie korzystam z Chrome. Co można zrobić?

 3. Super wpis! Od niedawna korzystam z e-sądu i parę z opisanych tu błędów zdarzyło mi się niestety popełnić. Dobrze, że jej opisałeś, może dzięki temu innym uda się ich wystrzec. Pozdrawiam 🙂

 4. Proszę o pomoc w dokonaniu opłaty za pozwy. Pozwy mieszczą się w zakładce Dokumenty do opłacenia – po otwarciu zakładki pozwy i wybraniu pozwu do opłacenia klikając na opłać pokazuje się komunikat Błąd serializacji pozwu – Niezgodność ze schematem xsd, niepoprawna wartość atrybutu „version” elementu „PozewEPU” prób było kilka i pokazuje się cały czas ten sam komunikat. Proszę o pomoc w umożliwieniu dokonania opłaty

  1. Hej, jak poradziliście sobie z problemem? Mam to samo. Pozew podpisany przez dwóch powodów, chciałabym teraz opłacić i mam ten sam komunikat…

 5. Bardzo przydatny wpis. Mam jednak nadal problem z podpisywaniem pozwów przy naciśnięciu guzika podpisz pozew nic się nie dzieje. Mozilla i Java jest aktualna oraz certyfikat jest zainstalowany. Nie pojawia się okno ze skryptem 🙁

   1. Walczyłem z tym tematem parę godzin. Też wyskakiwał mi błąd „Aplication Blocked by Java Security „. Robiłem to pod IE a nie Firefox.
    Wtedy otworzyłem Panel kontrolny Javy i w zakładce „security” dodałem link do strony z podpisem i wtedy poszło bez błędów !!!

 6. B. Zieliński, żeś mi człowieku życie uratował, zdrowie i nerwy.. od dwóch dni walczę z tym samym problemem.. poszło. Dzięki!! Nigdy więcej się nie pokuszę o e-sąd.. od początku jazdy techniczne.

 7. Problemy z certyfikatem najczęściej wynikają z braku dodania zaufanej strony e-sad.gov.pl/ jako witryny zaufanej w ustawieniach Java w panelu sterowania.
  Mam pytanie do praktyków – czy po opłaceniu pozwu należy w jakiś sposób podłączyć dokumenty potwierdzające zasadność roszczeń czy wystarczy forma elektroniczna pozwu polegająca na dokładnym opisaniu istoty problemu tak jak sugeruje autor powyższej instrukcji.

  1. Ja nawet jeśli dodam do zaufanych e-sąd nie mogę podpisać tego pozwu. Przeczytalam wszystkie poradniki i nic nie pomaga. Mam windows 10. Ktoś coś jeszcze może poradzić?

 8. pomooocy!!! Próbowałam opłacić pozew po przekierowaniu na stronę banku wystąpił błąd i pozew jest nie opłacony a wisi jako w trakcie opłacania. Jak mam faktycznie dokonać tej płatności??

 9. Bardzo proszę o pomoc, jak może podpisać pozew drugi powód? Podpisałam jako pierwszy / jako osoba wnosząca, niestety nie mogę przejść dalej, tzn, opłacić pozwu, ponieważ pojawia się informacja, że pozew czeka na podpisanie przez drugiego powoda. Problem w tym, że po wejściu w pozew, nie ma ikony „podpisz”.

 10. Niemoge tez zlozyc podpisu caly czas wyskakuje mi blokada , na dodatek niemoge dopisać strony zaufanej do javy po prostu jestem blady w tych sprawach POMOCY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *