działania prewencyjne

Raport o kontrahencie. Jak sprawdzić czy kontrahent jest wypłacalny?

Aby uniknąć problemów z zapłatą za świadczone przez siebie usługi czy za dostarczone towary, warto sprawdzić czy potencjalny kontrahent jest wypłacalny przed podpisaniem umowy o współpracy, czy przed przyjęciem zamówienia, które jest opłacane przez klienta po dostarczeniu mu towarów lub usług. Tylko jak to zrobić? Raport o kontrahencie oraz możliwości sprawdzenia wiarygodności kontrahenta opiszę w tym artykule.

Jak sprawdzić wypłacalność kontrahenta na giełdzie długów?

Pierwszym krokiem, który warto podjąć kiedy sprawdzamy czy nasz kontrahent jest wypłacalny,  jest weryfikacja, czy potencjalny kontrahent widnieje na tzw. giełdzie długów. Większość giełd długów jest zdigitalizowana i ma postać stron internetowych. Na nich wierzyciele ogłaszają chęć sprzedania należnych im wierzytelności. Zazwyczaj cena wierzytelności jest niższa niż ich kwota nominalna. Jedną z większych giełd długów można znaleźć na stronie Vindicat.pl pod tym linkiem.

Giełda długów zawiera wszystkie dane dotyczące kontrahenta takie jak nazwa firmy, NIP, adres lub siedziba firmy.

raport o kontrahencie

O giełdzie wierzytelności pisałem też w tych artykułach:

Czy po wejściu przepisów RODO można upublicznić dane dłużnika?,

Aaaa…kupię dług za 90% wartości nominalnej! Płatność w gotówce. [giełda długów]

Dłużnik grozi sądem i policją po umieszczeniu jego danych na giełdzie wierzytelności [giełda długów].

Potem raport o bieżącym stanie zobowiązań kontrahenta

Kolejny krok to pobranie raportu o bieżącym stanie zobowiązań kontrahenta z biura informacji gospodarczej. Tego typu raport zawiera informacje finansowe dotyczące kontrahenta. Od jakiegoś czasu w raporcie gospodarczym oprócz negatywnych informacji gospodarczych zawierających zaległości finansowe kontrahenta znajdziemy też wpisy pozytywne. Raport np: z biura informacji gospodarczej BIG InfoMonitor pokazuje zadłużenie potencjalnego kontrahenta w podmiotach, które dopisały go do tego biura.

raport o kontrahencie

Taki raport udostępnia m. in. BIG InfoMonitor.  Warto pobrać go za pośrednictwem systemu Vindicat.pl, ponieważ jest on dostępny w korzystniej cenie 19 zł netto. W takim raporcie można znaleźć wszelkie publicznie dostępne informacje dotyczące płynności finansowej potencjalnego kontrahenta.

Jak pobrać raport gospodarczy z Vindicat.pl?

Wystarczy wejść na stronę Vindicat.pl i zarejestrować się. System do monitoringu i windykacji online jest przeznaczony póki co tylko dla przedsiębiorców.

raport o kontrahencie

Następnie należy wybrać zakładkę „Raporty BIG” i wpisać poniżej NIP sprawdzanego kontrahenta:

raport o kontrahencie

To nie koniec działań prewencyjnych po sprawdzeniu czy kontrahent jest wypłacalny

Warto nie zatrzymywać się na tym etapie działań prewencyjnych. Jednym z bonusów, które oferuje firma Vindicat.pl dla klientów stworzonego przez nią systemu Vindicat.pl automatyzującego cały proces odzyskiwania należności jest możliwość umieszczania pieczęci prewencyjnej na wszystkich wystawianych fakturach. Umieszczenie takiej pieczęci znacznie zwiększa szanse na uzyskanie terminowej spłaty zobowiązania, ponieważ kontrahent wie, że niespełnienie przez niego świadczenia w terminie będzie skutkowało natychmiastowym przekazaniem sprawy profesjonalnej firmie windykacyjnej.

Tego typu pieczęć prewencyjną do umieszczania na fakturze otrzymuje każdy przedsiębiorca po rejestracji na Vindicat.pl

raport o kontrahencie

A jeśli potencjalny kontrahent to spółka giełdowa …

Dodatkowo, jeśli potencjalny kontrahent to spółka giełdowa to warto zajrzeć do publikowanych przez nią (bieżących i rocznych) raportów czy sprawozdań finansowych, bowiem ich publikacja jest prawnym obowiązkiem spółek giełdowych. Oprócz dokumentów, których publikacja jest obowiązkiem, spółki giełdowe często publikują informacje dodatkowe, które mają przyciągnąć potencjalnych inwestorów – warto skorzystać również z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *