rodzina

Dłużnik w rodzinie – 11 sposobów na pokojowe odzyskanie należności

11 sposobów na problem dłużnika w rodzinie.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy przyjęliśmy kilkanaście spraw „rodzinnych” czyli pomiędzy członkami bliższej czy dalszej rodziny. Pieniędzy najczęściej nie zwracają sobie byli partnerzy… ale zdarzają się też sytuacje, że dłużnikiem ojca jest jego syn lub sprawa dotyczy pożyczki między braćmi. To specyficzne i bardzo delikatne spawy. Nie traktujemy ich specjalnie bo specjalnie traktujemy prawie każdą sprawę o zapłatę, która wiąże się utrzymaniem relacji pomiędzy stronami. Niezależnie pomiędzy kim i na jaką kwotę, tego typu sprawa zawsze obsługujemy zgodnie z wytycznymi klienta, dotyczy to szczególnie sposobu komunikacji z dłużnikiem.

Jakie kwoty są problemem w rodzinie?

Do naszej firmy Vindicat.pl trafiają przeważnie większe kwoty. Te sprawy rodzinne przeważnie zaczynają się od kilkunastu tysięcy, a kończą na sprawach bliskich miliona złotych. Z doświadczenia życiowego wiemy, że członek rodziny będący wierzyciele ma wielkie opory na oddanie takiej sprawy do windykacji. Dopiero ostateczność doprowadza wierzycieli do skierowania sprawy do naszej kancelarii. Niestety przez to odwlekanie często te sprawy jest dużo ciężej odzyskać. Dzieje się tak, ponieważ sprawa może się nie tylko przedawnić ale bardzo często rodzina traci ze sobą kontakt i trudniej jest znaleźć dłużnika. Nie oznacza to jednak, że takie sprawy są nieściągalne.

Czy da się pokojowo nakłonić rodzinę do spłaty długu?

Odpowiedź na to pytanie w głowach naszych klientów przeważnie jest negatywna. Z naszego jednak doświadczenia wynika, że ok. 75% spraw „rodzinnych” kończy się ugodą i zachowaniem relacji, czasem pozornych z naszego punktu widzenia ale zawsze jakiś. Dłużnik w rodzinie to nie jest problem nie do rozwiązania.

Dłużnik w rodzinie – jak się dogadać.

Aby się jednak dogadać w rodzinie co do odzyskania pieniędzy należy spełnić podstawowy warunek jakim jest pozwolenie na wsparcie zewnętrznego profesjonalnego negocjatora, który chłodnym okiem spojrzy na problem i znajdzie rozwiązanie. Ilość emocji, które wytwarzają się podczas problemu z nieoddanymi pieniędzmi miedzy członkami rodziny jest tak duża, że początkowo paraliżuje wierzyciela, który przez długi czas potrafi zwlekać z upomnieniem się o swoje pieniądze. Później te emocje paraliżują też dłużnika, któremu wstyd a przez to niska samoocena i często problemy finansowe nie pozwala na wyciągniecie ręki i zaproponowanie jakiejkolwiek spłaty należności dla ojca, brata czy wujka. Każda strona z tych emocji okopuje się we własnych domach i zamiast wypracować wspólny kompromis żyją tak miesiącami lub nawet latami, co jest szkodliwe nie tylko dla ich relacji ale i dla zdrowia.

Czy ugoda to wstyd?

Podsumowując aby nie dopuszczać do niezręcznej sytuacji jaką jest upominanie się o pieniądze w rodzinie, a później odzyskać swoje należności należy pilnować najważniejszych zasad.

11 sposobów na uniknięcie dłużnika w rodzinie.

1. Zawsze spisujmy umowę pożyczki, użyczenia lub inną między członkami rodziny. Bardzo często się zdarza, że klienci pożyczają na „gębę” nawet duże pieniądze. Pamiętajmy, iż zawsze umowy piszę się na złe czasy, a i lepiej żeby każda ze stron miała wszystkie postanowienia spisane, ponieważ często się nie pamięta warunków pożyczki. Taka umowa jest oczywiście mocnym dowodem w sądzie. 

2. Nigdy nie pożyczaj większej kwoty pieniędzy bez zabezpieczenia niż taką na której stratę mógłbyś sobie pozwolić. Jest to zasada zaczerpnięta od największych guru radzących o grze na rynkach kapitałowych takich jak giełda. Ryzyko jest zbyt duże. Pamiętajmy, iż bardzo często członek naszej rodziny pożycza od nas pieniądze, ponieważ nie mógł uzyskać pożyczki w banku, a to jest też czytelna informacja, że nasz dłużnik ma złą sytuacje finansową.

3. Informacja w umowie o obsłudze sprawy przez system do windykacji online. Taka klauzula zawarta w każdej umowie pożyczki, która informuje, iż w razie spłaty dłużnik w rodzinie będzie obsługiwany przez system do windykacji online znacząco podnosi motywację dłużnika do terminowej spłaty należności.

4. Przypomnij o płatności na długo przed spłatą należności. Jeżeli wyznaczyliście sobie termin spłaty na 1 maja, dzwoń i pisz do swojego członka rodziny na miesiąc przed spłatą należności. Później na dwa tygodnie przed i w ostatnim tygodniu niemal codziennie. Unikniesz sytuacji w której dłużnik będzie mógł się wytłumaczyć, że zapomniał lub nie miał. Podkreślisz przy okazji, że dla Ciebie bardzo ważne jest żeby dłużnik dotrzymał terminu spłaty. Dłużnik będzie czuł presje jeszcze przed terminem spłaty.

5. Nigdy nie odkładaj szczerej rozmowy. Przenigdy nie popełniaj błędu, który charakteryzuje cały problem z dłużnikiem w rodzinie, a więc brak rozmowy w przypadku nieterminowej spłaty. Wiem, że łatwo się mówi ale jeżeli będziemy przestrzegali punktu nr 4 to bardzo szybko nauczymy się i oswoimy w rozmowie o pieniądzach z członkiem naszej rodziny. Nie będzie wtedy wstydu i nie popełnimy największego błędu czyli milczenia i odkładania szczerej rozmowy z dłużnikiem. Pamiętajmy, że to on powinien się wstydzić a nie my.

Dalsze sposoby

6. Wysłuchaj wymówek ale ustal konkretne daty. Jeżeli już dojdzie do rozmowy z dłużnikiem, zawsze wysłuchaj jego argumentów i okaż zrozumienie. W życiu mogą być różne sytuacje i trzeba to zrozumieć i okazanie tego nic nas nie kosztuje. Jednakże zawsze przy okazji rozmowy ustalmy plan spłaty, dokładne daty i kwoty spłat.

7. Nie wciągaj rodziny w sprawę długu. To nic nie da, prócz konfliktu w rodzinie, który niepotrzebnie piętrzy emocje i zamyka drogę do rozmowy.

8. Zleć kontrolę należności firmie monitorującej spłąty należności lub systemowi do windykacji i monitoringu online. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiał pilnować spłaty i stresować się zbliżającym się terminem spłaty. Jeżeli dłużnik nie zapłaci w terminie możesz wysłać mu wezwanie do zapłaty i nikt o to nie będzie miał pretensji. Pamiętaj jednak o zasadzie nr 3, a więc wcześniejszym poinformowaniu dłużnika o tym, iż dysponujesz takim systemem.

9. Dziel się wiedzą finansową, pomóż dłużnikowi w jego trudnej sytuacji. Bardzo często dłużnicy stają się dłużnikami z powodu bardzo małej wiedzy na temat zarządzania własnymi lub firmowymi finanswami. Możesz polecić dłużnikowi doskonały i darmowy kurs wychodzenia z długów Michała Szafrańskiego.

10. Sprzedaj fikcyjnie wierzytelność. Jeżeli sytuacja jest poważna i dłużnik może być niebezpieczny dla nas, warto rozważyć fikcyjną sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej. Jest to operacja najczęściej realizowana za pomocą powierniczego przelewu wierzytelności.

11. Zachowaj spokój. Łatwiej napisać niż zrobić ale pamiętajmy, że pieniądze to nie wszystko ale nie dajmy się oszukiwać członkom rodziny. Jeżeli dłużnik jest naprawdę w tragicznej sytuacji spowodowanej nagłą chorobą lub wypadkiem możemy cześć długu mu umorzyć a resztę rozłożyć na raty. Przestrzegając zasady nr 2, nie będzie to oznaczało naszej tragedii. Pamiętajmy, iż w opisywanym przypadku dłużnik zawsze może ogłosić upadłość konsumencką, co może nasm zupełnie zamknąć drogę dochodzenia należności.

1 thought on “Dłużnik w rodzinie – 11 sposobów na pokojowe odzyskanie należności

  1. Witam, mam pytanie. Pożyczylam mamie pieniądze na wykup mieszkania komunalnego, biorąc na to kredyt gotówkowy na siebie (brak zdolności ze strony matki). Spisałyśmy umowę pożyczki i noarialnie poświadczyłyśmy podpisy. Z uwagi, że pożyczka była w gotówce nawet musialam uiścić w imeiniu mamy podatek od pożyczki. Po 6 latach pozyczka miała zostać zwrócona (po sprzedaży mieszkania i zamiany na mniejsze). Mieszkania lada moment ma zostać sprzedane, a matka zaczyna robić uniki. Nie chce mi powiedzieć za ile je sprzedaje cz kiedy dojdzie do podpisania aktu.
    Czy ja mogę żądać zabezpieczenia dlugu np. wpisem do hipoteki? Obawiam się, że zostanę bez pieniędzy, a z uwagi na dochody matki- nie ma żadnej szansy na ich odzyskanie. Nie interesuje mnie czekanie aż uda mi się ściągnąć tę kwotę z nowego mieszkania, bo to mogą być lata. Proszę o poradę czy jest jakaś szansa na zabezpieczenie w ciągu 2-3 tygodni bo tyle ca. zostało do sprzedaży mieszkania. Dług jest po terminie, ale niewiele (kilka m-cy)Z góry dziekuję. Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *