Bez kategorii

Aaaa… kupię dług za 90% wartości nominalnej! Płatność w gotówce. [giełda długów]

Wiele osób w dzisiejszych czasach liczy na sprzedaż swoich długów. Liczą, że pewnego dnia zgłosi się ktoś kto zaproponuje, że kupi dług.

„Mam do sprzedania dług 25 000 zł plus odsetki, mam nakaz zapłaty, sprawa była u komornika. Jaką cenę Państwo proponują?”

 „Sprzedam dłużnika na 52 000 zł za faktury, które są z 2010 roku. Wiem, że dłużnik posiada samochód Toyota Camry, ma zakład kamieniarski, oficjalnie nie prowadzi działalności ale codziennie go widzę w zakładzie, mogę sprzedaż dług za 70% całej kwoty”

 „Mamy do sprzedania dług naszej znajomej na którą moja mama wzięła kredyt w banku 150 000 zł. Nie posiadamy umowy kredytowej pomiędzy mamą i dłużniczką, mamy za to jej oświadczenie (kopia, bo oryginał zaginął u adwokata). Za ile możemy sprzedać Państwu ten dług?”

Takie oferty dostaje codziennie na skrzynkę email, często dostajemy też telefony z pytaniami za ile chcemy kupić wierzytelności (tak, bo dług możemy mieć wobec kogoś…ale stosuje tutaj tą złą formę „dług„, bo tak mówią nasi klienci). Duże jest też zainteresowanie poniższych fraz, które widzimy w wynikach wyszukiwania na naszych stronach. Najczęściej wyszukiwane frazy w tym temacie to (bez korekty):

sprzedaż długu firmie windykacyjnej

giełda długów

czy mozna sprzedac dlug firmie windykacyjnej

giełda wierzytelności

jak sprzedać dług firmie windykacyjnej

ceny wierzytelności w stosunku do kwoty długu

Najczęściej sprzedawane są wierzytelności, w których klient uzyskał tytuł wykonawczy (nakaz, wyrok – prawomocny), skierował sprawę do komornika i nic z tego nie odzyskał. Takich spraw jest masa, zgłaszają się ludzie i oferują sprzedaż takiej wierzytelności w wysokości 70-80% od wartości. Czasem proszę o  podesłanie danych dłużnika i sam sprawdzam co to za osoba, czy gdzieś figuruje, czy jest aktywny i czy rzeczywiście mi zapłaci. Przeważnie to przypadek beznadziejny ale klient zachęca, kusi naliczonymi od lat odsetkami, sprzedaje nowe informacje, że wie gdzie dłużnik pracuje, co robi, że dłużnikowi się powodzi itp…. I tu pojawia się pytanie, człowieku to dlaczego sam nie odzyskałeś tych pieniędzy? Skąd taka cena?

Firma windykacyjna kupi dług za 80% i zapłaci gotówką?

Nie ma czegoś takiego, jeżeli ktoś widzi takie ogłoszenie jak powyższy nagłówek, niech wie że coś się dzieje…. To zwykłe oszustwo, żadna firma nie kupi od ciebie wierzytelności za 80%, nawet za 50%…

Bardzo dobrze rozumiem tragedie ludzi, często przedsiębiorców, którzy przez dłużników stracili masę pieniędzy ale wycena takiej wierzytelności musi być racjonalna. W przeciwnym wypadku, kolejną ofiarą dłużnika będzie nowy nabywca wierzytelności 🙂 Sam mam masę tytułów wykonawczych, którymi mogę sobie wytapetować całe biuro i nie znaczy to, że jestem kiepski, po prostu część spraw się nigdy nie odzyska… niestety, taka prawda. Windykatorzy się z tym liczą, to ryzyko zawodowe, stąd też niskie wyceny wierzytelności.

Za jaką cenę firmy windykacyjne kupują wierzytelności?

Firmy windykacyjne przeważnie nie skupują pojedynczych wierzytelności, tym bardziej niezabezpieczonych i od osób fizycznych o których nie mają żadnych informacji. Jeżeli kupują, to w pakietach od innych firm, banków, telekomów itp. Ceny tego typu pakietów wierzytelności od wartości nominalnej, to od 0,5% do 30, może 40% przy wierzytelnościach wynikających z kredytów hipotecznych… ale to górna granica. Kupowanie w pakiecie daje dywersyfikacje ryzyka, a w przypadku jednej wierzytelności ryzyko jest koszmarnie wysokie i ceny na poziomie 30-40% to czysta fikcja.

Kto więc kupi dług? Co mogę zrobić?

Nie warto tracić czasu i wydzwaniać do firm windykacyjnych, bo i tak tego nie kupią. Najlepiej jest wywiesić wierzytelność na publicznej giełdzie wierzytelności, dać dobrą cenę i spróbować sprzedać. Czasem się ktoś odezwie, często tego typu wierzytelności kupują inni przedsiębiorcy, którzy są kontrahentem dłużnika i sami zalegają wobec niego z płatnością – w takim przypadku mogą potrącić sobie tą wierzytelność i są sporo do przodu.

Drugim wyjściem jest po prostu zlecenie. Tylko należy znaleźć porządną firmę windykacyjną, która przyjmie naszą sprawę i ją zabezpieczy na przyszłość tytułem wykonawczym, zrobi dobry wywiad środowiskowy i spróbuje jednak odzyskać tą wierzytelność. Zajmie to trochę czasu, będzie kosztowało, może nawet i 40% ale lepsze to niż zamiana wierzytelności w…. tapetę, prawda?

56 thoughts on “Aaaa… kupię dług za 90% wartości nominalnej! Płatność w gotówce. [giełda długów]

 1. Sprzedam dlug wzgledem mnie. Sa to trzy faktury ,trzech różnych kontrahentów. Sa to kwoty okolo 23000, 10000, 11000. Ci dluznicy prowadzą działalności. Prosze o kontakt.

 2. Sprzedam dług w kwocie na dzien dzisiejszy ,okolo 130 tys,mam wyrok sadowy ,wiem gdzie obecnie przebywa dluznik , adres itd ,,czekam na wiadomosc ,oddam za 75%

   1. Można równolegle do komornika ale wcześniej sprawa musi przejść przez sąd. Bez tytułu wykonawczego (wyrok, nakaz) nie da się skierować sprawy na etap postępowanie egzekucyjnego.

   2. Nie. Komornikowi musisz płacić. I tak ci powie ze nic nie znalazł u dłużnika. Wiem z doświadczenia. Straciłem już kolo 2000zl na komorników i po mimo że mam wyrok Sądu itp. to nic nie mogę zrobić. Prawo kuleje…

 3. Wierzytelność na podstawie tytułu wykonawczego Wyrok Sądu Rejonowego w Prudniku z dnia 2009-10-22r
  Należność główna,odsetki naliczone na dzień 2017-11-16r ,koszty procesu,zastępstwo na dzień dzisiejszy to
  ok 80000tys,złotych. Wierzytelność aktualna ,przedłużona na następne 10 lat dnia 2014-10-23.
  Dłużnik : Arkadiusz Poliwoda zam:4 6-024 Dąbrówka Łubniańska
  Sprzedam za 35tys,zł. inne propozycje proszę kierować na: centrum2@poczta.onet.pl

 4. Wierzytelność Dłużnika Arkadiusz Poliwoda zamieszkały 46-024 Dąbrówka Łubniańska na kwotę 78.830,80 pln na dzień 2017.11.16
  Giełda Vindicat.pl nr. ogłoszenia 2017/2011/11/16
  Zapraszam do współpracy, rozważę inne propozycje.

 5. nie posiadam działalności gospodarczej, udzieliłam pożyczki pod hipotekę na 236 000 tyś. mam klauzulę wykonalności, chcę sprzedać

 6. Pożyczyłem znajomemu 9 tys z;l na umowę taka miedzy nami spisaną w domu do tej pory nic znajomy sie nie pokazuje co mogę zrobić . Jak zacząć .a może wasza firma odkupi wierzytelność .

 7. sprzedam wierzytelność 2600 Euro za 50% wartości . Wynika z faktury . Kontrahent osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą . Wierzytelność jest bezsporna . Faktura na 3500 E , a dłużnik wypłacił zaliczkę 1000 Euro .

 8. Witam sprzedam dług 16200 plus odsetki dłużnik jest mi winien zadośćuczynie . Moge liczyć na pomoc ?chciałabym choć trochę odzyskać . 500119345

 9. Witam sprzedam dług 16200 plus odsetki dłużnik jest mi winien zadośćuczynie . Moge liczyć na pomoc ?chciałabym choć trochę odzyskać . Mam wyrok sądowy i klauzulę wykonalności 500119345

 10. Witam.
  Mam do odzyskania dlug w kwocie 8000 zl za wykonanie uslugi u klienta prywatnego. Usluga zostala wykonana niestety platnosc nie zostala zaplacona w calosci . Jest wystawiona faktura i podpisana przez dluzniczkę . Sprawa z Maj 2017 r. Co moge w tej sytuacji zrobic ?

 11. Witam
  mam do sprzedania dług w kwocie 230 tys. zł z odsetkami. Jest akt notarialny o poddaniu się egzekucji, jest klauzula sądowa o wykonalności. Proszę o kontakt dłużnik z Polski

 12. Witam
  mam do sprzedania dług w kwocie 230 tys. zł z odsetkami. Jest akt notarialny o poddaniu się egzekucji, jest klauzula sądowa o wykonalności. Proszę o kontakt dłużnik z Polski

 13. Witam. Mam do sprzedania dług w wysokości 4400 zł ze sprzedaży, zaś spłatę rozłożyłam kupującemu na raty. Została zawarta umowa pisemna w domu. Część już odzyskałam, gdyż całkowity dług wynosił 5600 zł, ale od jakiegoś czasu sprawa kuleje, gdyż dłużnik nie spłaca rat. Dłużnik przebywa na miejscu w Polsce. W tej sytuacji nie chcę już czekać w nieskończoność i zastanawiać się, czy w ogóle jeszcze zobaczę jakąś ratę. Wolałabym mieć już sprawę załatwioną i przez to święty spokój. Co mam zrobić w tej sytuacji, by móc jak najszybciej odzyskać należność?

 14. Czy można sprzedać wierzytelność po sprawie karnej ? Około 75 000zł, dłużnik dodatkowo ma wyrok w zawieszeniu w razie gdyby nie chciał mnie spłacić. Wyrok jest po kradzieży, obecnie czekam na tytuł wykonawczy

 15. Witam,
  Czy można sprzedać wierzytelność po sprawie karnej ? Dluznik dodatkowo ma wyrok w zawieszeniu i jesli nie bedzie spłacał należności sąd odwiesi wyrok, taki dodatkowy bat nad głową. Kwota około 75 000, wyrok po kradzieży, obecnie czekam na tytuł.
  Pozdrawiam
  Marcin

 16. Sprzedam wierzytelność hipoteczna. Pierwsza pozycja w dziale IV K.W. na kwotę 155 tys + odsetki w tym momencie na kwotę ponad 50 tys zl. Wartość nieruchomości według operatu 220 tys. Zapraszam do skladania ofert

 17. Sprzedam wierzytelności. Łączna kwota podlegająca egzekucji wynosi 349 303,36 netto 429 643,13 brutto .
  Zobowiązania odsprzedam w cenie 175.000 zł brutto czyli 40% ich wartości.
  Średnia wartość zobowiązania na klienta – 3 500, 00 zł , kwotę zadłużenia stanowią Faktury oraz Noty Obciążeniowe na podstawie zawartych Umów Licencyjnych na korzystanie z oprogramowania.
  Ok. 20% dłużników stanowią firmy , 80% – osoby fizyczne.

 18. Mam nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na kwotę 7 152,28 + odsetki z dnia 30 listopada 2017r.Zapłata dot; pobranego paliwa na stacji paliw z odroczonym terminem płatności.

 19. Czy osoba prywatna która udzieliła pożyczki osobie prywatnej (osoba prywatna aktualnie ejst prezesem spółki) może sprzedać wierzytelność?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *