Bez kategorii

Profil w e-sądzie w 2 minuty [pozew o zapłatę]

Nie ma się co oszukiwać. Praktycznie każdą sprawę o zapłatę, która nie budzi wątpliwości można samodzielnie windykować, bez potrzeby angażowania firmy windykacyjnej czy jakiegokolwiek prawnika.

Nie angażuj prawników do windykacji faktury za 100, 500 czy 2000 zł.

Szczególnie w przypadkach, gdy kwota sporu jest niewielka (powiedzmy do 3000 zł) nie opłaca nam się korzystać ani z prawników ani z żadnych firm windykacyjnych.

Kto zresztą przyjmie mi sprawę na kilkaset złotych czy nawet 2000 zł i zgodzi się np. na wynagrodzenie prowizyjne w momencie spłaty przez dłużnika? 🙂 nikt. Co gorsza, prawnikowi będzie trzeba zapłacić kilkaset złotych na napisanie pozwu o zapłatę.

Pierwszy krok w windykacji to wezwanie do zapłaty. Jednym z następnych może być e-sąd lub zwykły sąd.

Jak szybko założyć profil w e-sądzie?

Szybka ścieżka – w następnym poście w tym cyklu [jak złożyć pozew?] wrzucę film, jak w 5 minut złożyć e-pozew. Póki co, nie mamy jeszcze profilu. Zakładamy wiec profil.

Krok 1 – strona e-sądu.

Wejdź na stronie e-sad.gov.pl,

uważaj na podobnie wyglądające strony firm windykacyjnych, które mogą czasami służyć marketingowemu „naciągnięciu” Cię na drogie zlecenie napisania pozwu itp. Aby zweryfikować witrynę, dokładnie prześledź jej nazwę ścieżki i sprawdź np.: certyfikat HTTPS.

Krok 2 – Zarejestruj konto

Wybierz oznaczony na screenie poniżej przycisk „Zarejestruj konto”.

Krok 3 – Konto podstawowe

Wybieramy „konto podstawowe”, pozostałe 2 wybory dotyczą komorników lub pracowników sądu.

Krok 4 – Formularz i najważniejszy wybór rodzaju profilu.

Wypełniamy wszystkie dane wymagane w formularzu. Co może budzić wątpliwość?

Imię, nazwisko i dane adresowe oczywiście musimy podać. Nie bójmy się też przekazywać danych PESEL czy numeru i serii dowodu osobistego, to strona sądu rejonowego w Lublinie i dane te są bezpieczne.

Następnie mamy do wyboru 3 rodzaje profilu w e-sądzie:

  1. Profil podstawowy – przeznaczony dla każdej osoby fizycznej
  2. Profil powoda masowego – w swojej istocie profil ten przeznaczony dla firm windykacyjnych i kancelarii prawnych, zarządzających wierzytelnościami w skali masowej – ten profil wybieramy, objaśnienie poniżej.
  3. Profil pełnomocnika zawodowego – przeznaczony tylko i wyłączenie dla adwokata lub radcy prawnego

Dlaczego wybieramy Profil powoda masowego a nie podstawowy?

Wybieramy profil przeznaczony głównie dla firm windykacyjnych, ponieważ w tym profilu mamy więcej możliwości zarządzania wierzytelnościami i można składać tzw. paczki pozwów. Nie musimy być firmą windykacyjną, żeby mieć taki profil a bez niego nie będziemy mogli skorzystać z doskonałych narzędzi do szybkiego złożenia pozwu. Takie możliwości dają nam systemy do windykacji online.

Dzięki temu pozew zamiast w pół godziny złożymy w 5 minut (albo nawet szybciej). 

W następnych polach „Dane organizacji” wpisujemy dane dotyczące swojej działalności gospodarczej lub spółki, którą reprezentujemy. Ale UWAGA: wpisane dane, pomimo że wymagane, nie oznaczają, że nie będziemy mogli składać pozwów w imieniu innych spółek czy innej działalności gospodarczej – to tylko wstępna deklaracja. Później będziemy mogli składać pozwy jako reprezentant jakiegokolwiek podmiotu lub osoby fizycznej czy na swojej prywatnej stronie. Profil zawsze jest na osobę fizyczną a nie firmę.

Wpisujemy kod z obrazka, potwierdzamy dane i…

Krok 5 – oczekiwanie na link aktywujący profil.

Czekamy na link aktywacyjny do konta. Z doświadczenia wiem, że obecnie może to potrwać nawet kilka dni ale zazwyczaj nie więcej niż 3. Trzeba przeglądać SPAM itp.

Ważne jest, iż sąd w Lublinie nie wymaga od nas żadnego potwierdzenia wpisu do rejestru itp. jak jest w przypadku profilu pełnomocnika zawodowego.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – napisz w komentarzu z czym jest problem, odpowiem.

 

7 thoughts on “Profil w e-sądzie w 2 minuty [pozew o zapłatę]

  1. Czy jeśli pożyczyłem koledze pewną kwotę bez spisania umowy pożyczki to jestem w stanie odzyskać pieniądze? ??
    Jedyne co mam to nagranie rozmowy celem wymuszenia pieniędzy dzięki aplikacji nagrywania rozmów.

    1. Oczywiście że możesz je odzyskać. Umowa służy głównie w celach dowodowych i jeżeli masz potwierdzenie umowy pożyczki w innej formie lub świadków jej udzielenia, przelew to i tak możesz sie domagać zapłaty i iść z tym do sądu

  2. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Niedawno założyłam swój profil w e-sadzie, ale nadal mam problemu z obsługą tego systemu, więc artykuł jest la mnie bardzo pomocny. Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *