Bez kategorii

Profil w e-sądzie w 2 minuty [pozew o zapłatę]

Nie ma się co oszukiwać. Praktycznie każdą sprawę o zapłatę, która nie budzi wątpliwości można samodzielnie windykować, bez potrzeby angażowania firmy windykacyjnej czy jakiegokolwiek prawnika.

Nie angażuj prawników do windykacji faktury za 100, 500 czy 2000 zł.

Szczególnie w przypadkach, gdy kwota sporu jest niewielka (powiedzmy do 3000 zł) nie opłaca nam się korzystać ani z prawników ani z żadnych firm windykacyjnych.

Kto zresztą przyjmie mi sprawę na kilkaset złotych czy nawet 2000 zł i zgodzi się np. na wynagrodzenie prowizyjne w momencie spłaty przez dłużnika? 🙂 nikt. Co gorsza, prawnikowi będzie trzeba zapłacić kilkaset złotych na napisanie pozwu o zapłatę.

Pierwszy krok w windykacji to wezwanie do zapłaty. Jednym z następnych może być e-sąd lub zwykły sąd.

Jak szybko założyć profil w e-sądzie?

Szybka ścieżka – w następnym poście w tym cyklu [jak złożyć pozew?] wrzucę film, jak w 5 minut złożyć e-pozew. Póki co, nie mamy jeszcze profilu. Zakładamy wiec profil.

Krok 1 – strona e-sądu.

Wejdź na stronie e-sad.gov.pl,

uważaj na podobnie wyglądające strony firm windykacyjnych, które mogą czasami służyć marketingowemu „naciągnięciu” Cię na drogie zlecenie napisania pozwu itp. Aby zweryfikować witrynę, dokładnie prześledź jej nazwę ścieżki i sprawdź np.: certyfikat HTTPS.

Krok 2 – Zarejestruj konto

Wybierz oznaczony na screenie poniżej przycisk „Zarejestruj konto”.

Krok 3 – Konto podstawowe

Wybieramy „konto podstawowe”, pozostałe 2 wybory dotyczą komorników lub pracowników sądu.

Krok 4 – Formularz i najważniejszy wybór rodzaju profilu.

Wypełniamy wszystkie dane wymagane w formularzu. Co może budzić wątpliwość?

Imię, nazwisko i dane adresowe oczywiście musimy podać. Nie bójmy się też przekazywać danych PESEL czy numeru i serii dowodu osobistego, to strona sądu rejonowego w Lublinie i dane te są bezpieczne.

Następnie mamy do wyboru 3 rodzaje profilu w e-sądzie:

 1. Profil podstawowy – przeznaczony dla każdej osoby fizycznej
 2. Profil powoda masowego – w swojej istocie profil ten przeznaczony dla firm windykacyjnych i kancelarii prawnych, zarządzających wierzytelnościami w skali masowej – ten profil wybieramy, objaśnienie poniżej.
 3. Profil pełnomocnika zawodowego – przeznaczony tylko i wyłączenie dla adwokata lub radcy prawnego

Dlaczego wybieramy Profil powoda masowego a nie podstawowy?

Wybieramy profil przeznaczony głównie dla firm windykacyjnych, ponieważ w tym profilu mamy więcej możliwości zarządzania wierzytelnościami i można składać tzw. paczki pozwów. Nie musimy być firmą windykacyjną, żeby mieć taki profil a bez niego nie będziemy mogli skorzystać z doskonałych narzędzi do szybkiego złożenia pozwu. Takie możliwości dają nam systemy do windykacji online.

Dzięki temu pozew zamiast w pół godziny złożymy w 5 minut (albo nawet szybciej). 

W następnych polach „Dane organizacji” wpisujemy dane dotyczące swojej działalności gospodarczej lub spółki, którą reprezentujemy. Ale UWAGA: wpisane dane, pomimo że wymagane, nie oznaczają, że nie będziemy mogli składać pozwów w imieniu innych spółek czy innej działalności gospodarczej – to tylko wstępna deklaracja. Później będziemy mogli składać pozwy jako reprezentant jakiegokolwiek podmiotu lub osoby fizycznej czy na swojej prywatnej stronie. Profil zawsze jest na osobę fizyczną a nie firmę.

Wpisujemy kod z obrazka, potwierdzamy dane i…

Krok 5 – oczekiwanie na link aktywujący profil.

Czekamy na link aktywacyjny do konta. Z doświadczenia wiem, że obecnie może to potrwać nawet kilka dni ale zazwyczaj nie więcej niż 3. Trzeba przeglądać SPAM itp.

Ważne jest, iż sąd w Lublinie nie wymaga od nas żadnego potwierdzenia wpisu do rejestru itp. jak jest w przypadku profilu pełnomocnika zawodowego.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – napisz w komentarzu z czym jest problem, odpowiem.

 

19 thoughts on “Profil w e-sądzie w 2 minuty [pozew o zapłatę]

 1. Czy jeśli pożyczyłem koledze pewną kwotę bez spisania umowy pożyczki to jestem w stanie odzyskać pieniądze? ??
  Jedyne co mam to nagranie rozmowy celem wymuszenia pieniędzy dzięki aplikacji nagrywania rozmów.

  1. Oczywiście że możesz je odzyskać. Umowa służy głównie w celach dowodowych i jeżeli masz potwierdzenie umowy pożyczki w innej formie lub świadków jej udzielenia, przelew to i tak możesz sie domagać zapłaty i iść z tym do sądu

 2. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Niedawno założyłam swój profil w e-sadzie, ale nadal mam problemu z obsługą tego systemu, więc artykuł jest la mnie bardzo pomocny. Dziękuję i pozdrawiam.

 3. Rozumiem, że zakładając firmę windykacyjną mogę korzystać z profilu powoda masowego i działać jako reprezentant innego podmiotu. Czy pełnomocnictwo do tego też będzie konieczne? Tzn. Czy będzie trzeba je wykazać jako dokument przy zakładaniu sprawy? Obecnie działam na profilu podstawowym, ale założonym na właściciela firmy, w której pracuję. Docelowo chciałabym działać dla kilku podmiotów na raz prowadząc własną działalność.

 4. Czy profil powinien założyć właściciel firmy,czy może to być pracownik,jak później z upoważnieniami do składania pozwów?

 5. Witam serdecznie,

  Bardzo proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób ma się zarejestrować Spółka z o.o.?
  Jaki rodzaj konta i profilu?
  To jest ogólnopolski system? Właściwość Sądu zostanie ustalona automatycznie?

  Z góry dziękuję,
  Pozdrawiam,
  KL

 6. Witam,

  Moj brat ktory wzial kredyt na nasze wspolne mieszkanie w wysokosci 4500zl nie splacal go. Sprawa byla u komornika ale dwa tygodnie temu moj brat dostal postanowienie cze sprawa jest umorzona bo jest bezskuteczna. Wystawilismy mieszkanie na sprzedaz i biuro nieruchomosci stara sie o porozumienie z wierzycielem. Co jeszcze moge zrobic ? Ja oplacam, czynsz i wszystkie media.

 7. Witam,
  Wypełniłam wszystko zgodnie z instrukcją i nie mogę przesłać wniosku ,bo wyskakuje,żeby podać numer wpisu w rejestrze,dlaczego?

 8. Zmieniło się i co wybrać?
  Teraz jest taki wybór przy rejestracji:
  Konto podstawowe
  Konto Komornika
  Konto Pracownik sądu

  Rozumiem, że konto podstawowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *