koszty windykacji

Koszty windykacji są kosztem uzyskania przychodu? [koszty windykacji]

[supsystic-social-sharing id="1"]

Nie polecam nikomu, żeby w pierwszej kolejności sprawę przekazał firmie windykacyjnej. Jednak w niektórych przypadkach, nie damy rady sami sobie poradzić z dłużnikiem. Jak w takim razie kształtują się koszty windykacji?

Czy możemy zaliczyć koszty windykacji w koszty prowadzenia działalności?

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacje podatkowe wskazują, iż koszty prowadzenia windykacji w formie zlecenia można odliczyć od przychodu. 

Zasady te wynikają z przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodu, które określone są odpowiednio w art. 16 CIT i art. 23 PIT.

Wydatek musi mieć związek z działalnością podatnika.

Możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Związek przyczynowy pomiędzy wydatkiem a przychodem musi być bezpośredni lub chociażby potencjalny.

Stanowisko to potwierdza wiele interpretacji organów skarbowych, spośród których przykładowo można wskazać na: interpretację Podkarpackiego US z dnia 21 lipca 2005 r. sygn. PUS.I/423/33-2/05, interpretację III Mazowieckiego US z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. 1473/727/KDO/423/4/06/WSz.
W orzecznictwie panowała początkowo rozbieżność poglądów, którą wyjaśniło pismo Ministerstwa Finansów z dnia 11 marca 2004 r. (sygnatura PB3-530/8214-56/HR/04) przychylając się do linii orzecznictwa zaprezentowanej w wyroku NSA z dnia 15 października 1998 r. (I SA/Po 173/98), który uznał, że „wydatki związane z windykacją należności podatnika są kosztami uzyskania przychodów także wtedy, gdy windykację prowadził inny podmiot niż komornik sądowy.

Wynagrodzenie firmy windykacyjnej.

Kwestią poboczną jest sposób ustalenia wynagrodzenia. W praktyce w przypadku usług windykacji, mamy do czynienia z wynagrodzeniem prowizyjnym, stanowiącym określoną część ściągniętej należności (przeważnie procent od odzyskanej kwoty). Prowizję pobraną przez firmę windykacyjną od wyegzekwowanych należności, również można zaliczyć w koszt podatkowy (interpretacja US w Głubczycach z dnia 27 listopada 2006 r. sygn. PO.I/415/4/GM/06).
Pamiętajcie również, żeby trzymać w dokumentacji księgowej dowody na to, iż wydatki były poniesione właśnie z tego powodu. Oczywiście oprócz zbierania faktur od firmy windykacyjnej, dobrze jest trzymać raporty od takiej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *