Bez kategorii

Komornik ma twój wniosek „gdzieś”, czyli jak wybrać dobrego komornika [komornik]

Który komornik jest najlepszy? Czy mogę wybrać komornika którego chcę? Takie pytania zadają ciągle nasi klienci. Proszą o poradę, stąd ten króciutki artykuł. Odpowiadając na drugie pytanie – tak, można sprawę wysłać do każdego komornika, pomijam oczywiście kwestie egzekucji z nieruchomości, kiedy postępowanie prowadzi komornik właściwy dla danej nieruchomości.

Po wielu latach doświadczeń, mam tylko i wyłącznie jedno spostrzeżenie dotyczące komorników – albo wybierzesz takiego komornika z którym będziesz miał kontakt i egzekucja będzie faktycznie prowadzona albo wyślesz wniosek do pseudo komornika-urzędnika, który poprosi tylko o zaliczkę na koszty i tyle zrobi w twojej sprawie.

Nie polecam dużych kancelarii komorniczych ani komorników starszej daty, którzy współpracują z większymi firmami. W takiej kancelarii twój wniosek utonie w morzu innych, bardziej opłacalnych spraw.

Młody czy doświadczony komornik, czyli ważna jest świeża krew ale doświadczenie też się liczy.

Według mnie najlepszym komornikiem jest komornik młody „na dorobku” (wtedy bardziej się stara i przeważnie nie ma jednego większego „klienta” typu duży bank czy firma windykacyjna co go rozleniwia). Warto też zwrócić uwagę na  komorników z dużo większym doświadczeniem ale nowoczesnych, czyli dysponujących dostępami do systemów (niektóre są obowiązkowe):

 1. OGNIVO (elektroniczny system do poszukiwania rachunków bankowych dłużników)
 2. e-Sąd – EPU – kompletna obsługa spraw z e-Sądu – wniosków i tytułów egzekucyjnych składanych do kancelarii w formie elektronicznej
 3. Elektroniczny CEPIK – elektroniczny dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
 4. Elektroniczne CPD – elektroniczne zapytanie do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w celu ustalenia danych osobowych i adresowych dłużnika
 5. Elektroniczne zapytania do ZUS o płatników składek
 6. Elektroniczne KW – elektroniczny dostęp do Ksiąg Wieczystych

Najczęściej komornicy piszą o w/w systemach na swojej stronie internetowej. Można też zadzwonić do kancelarii i zapytać. Ja często przed wysłaniem sprawy do komornika, dzwonię i pytam nawet, czy znają mojego dłużnika i jeżeli tak to czy inne postępowania wobec niego są skuteczne. Warto sprawdzić też, czy komornik umieszcza na swojej stronie licytacje ruchomości i nieruchomości, należy sprawdzać jak dużo licytuje, jak często aktualizuje wpisy. Należy sprawdzić np: w google maps jak daleko komornik ma do naszego dłużnika i najlepiej jakby miał blisko.

Pamiętajmy, że wysyłając komornika do innej miejscowości poza siedzibę komornika będziemy musieli ponieść koszty dojazdu komornika.


Sam wybór to początek drogi, dlatego w następnych postach z tej serii, opiszę jak możemy kontrolować komornika i jak nie przepłacać z tytułu opłat egzekucyjnych.


Jeżeli masz jakieś doświadczenia z komornikami – napisz w komentarzu.

2 thoughts on “Komornik ma twój wniosek „gdzieś”, czyli jak wybrać dobrego komornika [komornik]

 1. Komornicy bywają różni. Sam w swojej praktyce zawodowej stosuję różne sposoby weryfikacji. Z niektórymi zaś trzeba „jechać po bandzie” – odwołując się do przysługujących wierzycielowi prawom.

  Szkoda, że nie dysponuję czasem, by opisać parę ciekawych przypadków.
  Pozdrawiam serdecznie
  E. Konczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *