Nie polecam nikomu, żeby w pierwszej kolejności sprawę przekazał firmie windykacyjnej. Jednak w niektórych przypadkach, nie damy rady sami sobie poradzić z dłużnikiem. Jak w takim razie kształtują się koszty windykacji?
Czy możemy zaliczyć koszty windykacji w koszty prowadzenia działalności?
Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacje podatkowe wskazują, iż koszty prowadzenia windykacji w formie zlecenia można odliczyć od przychodu.
Zasady te wynikają z przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodu, które określone są odpowiednio w art. 16 CIT i art. 23 PIT.
Wydatek musi mieć związek z działalnością podatnika.
Możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Związek przyczynowy pomiędzy wydatkiem a przychodem musi być bezpośredni lub chociażby potencjalny.
Wynagrodzenie firmy windykacyjnej.