działania prewencyjne

JAK SPRAWDZIĆ CZY KONTRAHENT JEST WYPŁACALNY?

jak sprawdzić czy kontrahent jest wypłacalny

Aby uniknąć problemów z zapłatą za świadczone przez siebie usługi czy za dostarczone towary, warto sprawdzić czy potencjalny kontrahent jest wypłacalny przed podpisaniem umowy o współpracy, czy przed przyjęciem zamówienia, które jest opłacane przez klienta po dostarczeniu mu towarów lub usług. Tylko jak to zrobić?

Jak sprawdzić wypłacalność kontrahenta na giełdzie długów?

Pierwszym krokiem, który warto podjąć kiedy sprawdzamy czy nasz kontrahent jest wypłacalny,  jest weryfikacja, czy potencjalny kontrahent widnieje na giełdzie długów. Większość giełd długów jest zdigitalizowana i ma postać stron internetowych. Na nich wierzyciele ogłaszają chęć sprzedania należnych im wierzytelności. Zazwyczaj cena wierzytelności jest niższa niż ich kwota nominalna. Jedną z większych giełd długów można znaleźć na stronie Vindicat.pl

Potem raport o bieżącym stanie zobowiązań kontrahenta

Kolejny krok to pobranie raportu o bieżącym stanie zobowiązań kontrahenta z biura informacji gospodarczej.  Taki raport udostępnia np. BIG InfoMonitor.  Warto pobrać go za pośrednictwem Vindicat.pl, ponieważ jest on dostępny w korzystniejszej cenie o ile korzysta się z systemu Vindicat.pl. W takim raporcie można znaleźć wszelkie publicznie dostępne informacje dotyczące płynności finansowej potencjalnego kontrahenta.

To nie koniec działań prewencyjnych po sprawdzeniu czy kontrahent jest wypłacalny

Warto nie zatrzymywać się na tym etapie działań prewencyjnych. Jednym z bonusów, które oferuje firma Vindicat.pl dla klientów stworzonego przez nią systemu Vindicat.pl automatyzującego cały proces odzyskiwania należności jest możliwość umieszczania pieczęci prewencyjnej na wszystkich wystawianych fakturach. Umieszczenie takiej pieczęci znacznie zwiększa szanse na uzyskanie terminowej spłaty zobowiązania, ponieważ kontrahent wie, że niespełnienie przez niego świadczenia w terminie będzie skutkowało natychmiastowym przekazaniem sprawy profesjonalnej firmie windykacyjnej.

A jeśli potencjalny kontrahent to spółka giełdowa …

Dodatkowo, jeśli potencjalny kontrahent to spółka giełdowa to warto zajrzeć do publikowanych przez nią (bieżących i rocznych) raportów czy sprawozdań finansowych, bowiem ich publikacja jest prawnym obowiązkiem spółek giełdowych. Oprócz dokumentów, których publikacja jest obowiązkiem, spółki giełdowe często publikują informacje dodatkowe, które mają przyciągnąć potencjalnych inwestorów – warto skorzystać również z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *